Charakterystyka tkanin ekranujących pola elektromagnetyczne ze srebrnymi nićmi

Odbarwienia

Srebro jest często wykorzystywane w produkcji tkanin ekranujących promieniowanie elektromagnetyczne ze względu na dużą przewodność elektryczną, co pozwala uzyskiwać wysokie parametry tłumienia. Proces srebrzenia nici jest też relatywnie prosty. Ponadto, srebro ma właściwości bakteriostatyczne.

Tkaniny ze srebrnymi nićmi, wystawionymi na działanie powietrza, będą jednak z czasem ulegać odbarwieniom! Zdarza się, że efekty odbarwień są widoczne już w momencie kiedy tkanina opuszcza linię produkcyjną. Proces ten jest całkowicie normalny dla tkanin ze srebrnymi nićmi (podobnie jak w przypadku srebrnej zastawy, czy biżuterii) - nie stanowi wady jakościowej i nie może być podstawą reklamacji! Czynnikami, które przyspieszają odbarwienia są: bezpośrednie światło słoneczne, ciepło z grzejników, rozpryski ze środków do czyszczenia, użycie aktywnych środków piorących, działanie chemiczne potu, itp. Intensywność i widoczność odbarwień są też zależne od zawartości srebra w tkaninie oraz od jej konstrukcji - szczegółowe uwagi odnośnie każdej z oferowanych przez nas tkanin tego typu można znaleźć na tej stronie poniżej.

Odbarwienia nie mają istotnego wpływu na skuteczność ekranowania i nie stanowią wady jakościowej! Jeśli nie akceptują Państwo odbarwień, sugerujemy wybierać tkaniny ekranujące Swiss-Shield® lub tkaniny z nićmi ze stali nierdzewnej: Steel-Twin, Steel-Gray - nie zawierają one srebrzonych nici wystawionych na działanie środowiska, co za tym idzie, odbarwienia na ich powierzchni nie powstają.

Ekstremalne przykłady odbarwień tkanin ze srebrzonymi nićmi w wyniku długotrwałej ekspozycji ekspozycji na bezpośrednie promieniowanie słoneczne i ciepło grzejnika prezentujemy na zdjęciu poniżej:

Odbarwienia-tkanin-ze-srebrem

Uwagi dotyczące skali odbarwień dla poszczególnych tkanin

Silver-Cotton: tkanina półprzezroczyta, ze wzgledu na niewielką zawartość srebra (4%) efekty ewentualnych odbarwień są również niewielkie. Duża skuteczność tłumienia (42 dB = 99,994%) w połączeniu z dobrą przejrzystością dla światła i powietrza sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjna, ekonomiczna tkanina na firany i baldachimy ekranujące.

Silver-Tulle: tkanina półprzezroczysta, zawartość srebra jest znaczna (20%) - z czasem należy się spodziewać widocznych odbarwień, szczególnie w niesprzyjających warunkach. Bardzo wysokie tłumienie (48 dB = 99,998%) w połączeniu z najwyższą przejrzystością dla światła i powietrza - niezastąpiona dla baldachimów, w których wymagana jest najwyższa skuteczność ekranowania.

Silver-Silk: duża zawartość srebra (20%) - z czasem efekty odbarwień mogą być znaczne, szczególnie w niesprzyjających warunakch. Bardzo wysokie tłumienie (58 dB = 99,9998%). Stosowana na namioty ekranujące oraz do zastosowań technicznych - pokrowce, etui - Klatki Faradaya, itp. - w tych aplikacjach tkanina jest zwykle niewidoczna, a efekty estetyczne ewentualnych odbarwień, nieistotne.

Silver-Twin: tkanina dwuwarstwowa, zawartość srebra 15% - dość znaczne efekty odbarwień, szczególnie w niesprzyjających warunkach. Tkanina jest dwu-warstwowa, efekt odbarwień dotyczy tylko jej jednej strony. Drugą stanowi biała bawełna. Bardzo wysoka skuteczność tłumienia (58 dB = 99,9998%).

Silver-Elastic: wysoce elastyczna tkanina typu spandex, zawartość srebra 20%, co za tym idzie, z czasem spore efekty odbarwień. Wysoka skuteczność tłumienia (51dB = 99,9992%). Niezastąpiona w zastosowaniach wymagających bardzo dużej elastyczności / rozciągliwości.

Black-Jersey: dzianina (jersey), zawartość srebra 17%, widoczność ewentualnych odbarwień jest znacznie ograniczona przez czarny kolor tkaniny. Jedna ze stron tkaniny ma bardziej metaliczny połysk - na tej stronie odbarwienia będą nieco bardziej widoczne. Duża skuteczność tłumienia (40dB = 99,99%). Bezkonkurencyjna, jeśli życzymy sobie miłej dla skóry bawełnianej dzianiny o wysokim tłumieniu (bielizna, ubiory, nakrycia, itp.).

Trwałość

Tkaniny ze srebrzonymi nićmi cechują się ograniczoną trwałością parametrów skuteczności tłumienia pól elektromagnetycznych. Spadek skuteczności jest w dużej mierze zależny od częstotliwości mechanicznego poruszania tkaniny (np. składania i rozkładania baldachimu czy namiotu, przesuwania firan, ruchów ciała w ubiorze z tkaniny, itp.). W czasie poruszania, szczególnie składania / załamywania tkaniny, srebrna powłoka nici ulega naprężeniom, co z czasem prowadzi do mikropęknięć i wykruszania.

W praktyce, należy mieć na uwadze:

Pranie: regularne pranie w temp. 30ºC, w cyklu dla tkanin delikatnych, przy użyciu proszku / płynu TexCare nie ma istotnego wpływu na trwałość tkanin. Jest wręcz zalecane, gdyż pozwala regularnie usuwać osady zanieczyszczeń powietrza (w tym siarczków, sadzy itp.), które gormadzą się na tkaninie i w połączeniu z wilgocią prowadzą do przyspieszonia odbarwień oraz degradacji skuteczności tłumienia.

Firany i zasłony z tkanin ze srebrzonymi nićmi wytrzymają bez problemu kilka lat, jeśli nie będą poruszane i/lub przeciągane każdego dnia.

Baldachimy i namioty wytrzymają lata, jeśli nie będą odsuwane poza łóżko i/lub składane codziennie. Baldachim czy namiot używany intensywnie na wyjazdach, codziennie składany i rozkładany (np. do walizki) wytrzyma tylko kilka miesięcy. W takich zastosowaniach sugerujemy użycie tkanin Swiss-Shield® (np. Voile), których specjalna konstrukcja sprawia, że mikrowłókna srebra i miedzi są maksymalnie trwałe. Alternatywnie, na wyjazdach, swoją skuteczność zachowa na wiele lat śpiwór YShield TSB, uszyty z tkaniny Steel-Gray, z wyjątkowo odpornych nici ze stali nierdzewnej.

Ubiory: jeśli używa się bielizny lub bluzy wykonanej z elastycznej tkaniny Silver-Elastic w razie konieczności, powiedzmy raz w tygodniu, będzie ona służyć przez lata. Jeśli będzie noszona na codzień, bardzo możliwie, że ze względu na kontakt z potem, tkanina straci swoje właściwości już po kilku miesiącach. Z tego względu, do codziennego użytku polecamy ubiory szyte z tkanin Steel-Twin i/lub Steel-Gray - dzięki niciom ze stali nierdzewnej tkaniny te są niezywkle odporne mechanicznie, chemicznie i na temperaturę. Będą służyły wiele lat, nawet przy bardzo intensywnym użyciu.

Ryzyka zdrowotne nano-srebra i nano-miedzi

Coraz większa ilość tkanin (nie tylko ekranujących pola elektromagnetyczne, ale np. sportowych) zawiera cząsteczki nano-srebra, ostatnio również nano-miedzi. Ze względu na bardzo niewielki rozmiar, nano-cząsteczki bezpośrednio przenikają przez ludzką skórę i błony śluzowe, penetrując wnętrze komórek organizmu. Niemiecka Agencja Ochrony Środowiska ostrzega, że działanie nano-cząsteczek srebra nie jest wystarczająco zbadane naukowo, co za tym idzie, niesie ze sobą trudne do przewidzenia ryzyka zdrowotne. Potwierdza to wiele badań z ostatnich lat dokumentujących te efekty - poniżej tylko niektóre z nich:

Changes of Gene Expression Patterns from Aquatic Organisms Exposed to Metal Nanoparticles (Mateusz Kulasza, Lidia Skuza)

Mutagenic Effects of Nanosilver Consumer Products: a new Approach to Physicochemical Properties

Cellular, Molecular and Biochemical Impacts of Silver Nanoparticles on Rat Cerebellar Cortex

Oferowane przez nas tkaniny ekranujące pola elektromagnetyczne nie zawierają nano-srebra, nano-miedzi czy innych nano-technologii!

Do ich produkcji użyte jest czyste metaliczne srebro i miedź, które są w pełni zbadane, bezpieczne i w użyciu od setek, jeśli nie tysięcy lat. Nawet jeśli cząsteczki metalu oderwą się od tkaniny, są one zdecydowanie zbyt duże by penetrować przez skórę i błony śluzowe, bezpośrednio do wnętrza komórek organizmu.

FAQ | Tkaniny ze srebrem

SILVER-COTTON | Tkanina na firany ekranujące PEM | szer. 250 cm | 1 mb

SILVER-COTTON | Tkanina na firany ekranujące PEM | szer. 250 cm | 1 mb
SILVER-COTTON | Tkanina na firany ekranujące PEM | szer. 250 cm | 1 mb

Półprzezroczysta, bawełniana tkanina ekranująca z dużą ilością włókien srebra dla bardzo skutecznej ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym, w tym 5G. Doskonała na firany, kotary i baldachimy. Skuteczność tłumienia 42 dB (99,994%)

Dostępność: dostępny

Wysyłka w: 1-2 dni rob. od producenta / dystrybutora (Niemcy)

Cena:

288,51 zł

Cena (EUR): 65,03 €

Cena netto: 234,56 zł

m.b.

SILVER-TULLE | Tkanina ekranująca PEM | szer. 130 cm | 1 mb

SILVER-TULLE | Tkanina ekranująca PEM | szer. 130 cm | 1 mb
SILVER-TULLE | Tkanina ekranująca PEM | szer. 130 cm | 1 mb

Półprzezroczysta elegancka dzianina ekranująca na bazie nylonowej. Silnie srebrzona. W efekcie bardzo wysokie parametry ekranujące. Przeciwbakteryjna. Wytrzymała i łatwa w uziemieniu. Certyfikowana w procesie kontroli jakości przez TÜV-SÜD. Tłumienie: 50 dB.

Dostępność: dostępny

Wysyłka w: 1-2 dni rob. od producenta / dystrybutora (Niemcy)

Cena:

329,72 zł

Cena (EUR): 74,32 €

Cena netto: 268,07 zł

m.b.

SILVER-SILK | Tkanina ekranująca PEM | szer. 130 cm | 1 mb

SILVER-SILK | Tkanina ekranująca PEM | szer. 130 cm | 1 mb
SILVER-SILK | Tkanina ekranująca PEM | szer. 130 cm | 1 mb

Mocno srebrzona i wytrzymała tkanina z nylonu spadochronowego o bardzo wysokich parametrach tłumienia pól elektromagnetycznych. Głównie do zastosowań technicznych na pokrowe i namioty. Tłumienie: 58 dB (99,99984%).

Dostępność: dostępny

Wysyłka w: 1-2 dni rob. od producenta / dystrybutora (Niemcy)

Cena:

350,39 zł

Cena (EUR): 78,98 €

Cena netto: 284,87 zł

m.b.

SILVER-TWIN | Tkanina ekranująca PEM | szer. 150 cm | 1 mb

SILVER-TWIN | Tkanina ekranująca PEM | szer. 150 cm | 1 mb
SILVER-TWIN | Tkanina ekranująca PEM | szer. 150 cm | 1 mb

Dwuwarstwowa tkanina ekranująca. Wierzch: biała bawełna, spód: silnie srebrzone włókna poliestrowe. Przewodząca, łatwa w uziemieniu. Certyfikowana w procesie kontroli jakości przez TÜV-SÜD. Tłumienie: 57 dB. Idealna na zasłony.

Dostępność: dostępny

Wysyłka w: 1-2 dni rob. od producenta / dystrybutora (Niemcy)

Cena:

412,28 zł

Cena (EUR): 92,93 €

Cena netto: 335,19 zł

m.b.

SILVER-ELASTIC | Tkanina ekranująca PEM | szer. 150 cm | 1 mb

SILVER-ELASTIC | Tkanina ekranująca PEM | szer. 150 cm | 1 mb
SILVER-ELASTIC | Tkanina ekranująca PEM | szer. 150 cm | 1 mb

Mocno srebrzona tkanina typu 'spandex'. Bardzo elastyczna, idealna do szycia odzieży. Przewodząca, łatwa w uziemieniu. Doskonałe parametry ekranujące. Tłumienie 37-53 dB (99,98 - 99,999%) w całym zakresie częstotliwości telekomunikacji bezprzewodowej od 600 MHz do 40 GHz, w tym wszystkie pasma 5G.

Dostępność: dostępny

Wysyłka w: 1-2 dni rob. od producenta / dystrybutora (Niemcy)

Cena:

453,54 zł

Cena (EUR): 102,23 €

Cena netto: 368,73 zł

m.b.

BLACK-JERSEY | Dzianina ekranująca PEM | szer. 145 cm | 1 mb

BLACK-JERSEY | Dzianina ekranująca PEM | szer. 145 cm | 1 mb
BLACK-JERSEY | Dzianina ekranująca PEM | szer. 145 cm | 1 mb

Gęsto tkania ekranująca dzianina bawełniana o dużej zawartości srebra dla skutecznej ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym, w tym 5G. Idealna na dopasowane ubiory ekranujące! Skuteczność tłumienia 40 dB (99,99%).

Dostępność: dostępny

Wysyłka w: 1-2 dni rob. od producenta / dystrybutora (Niemcy)

Cena:

453,54 zł

Cena (EUR): 102,23 €

Cena netto: 368,73 zł

m.b.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia Pn-Pt 10:00-16:00 +48 732 220 177 info@emfbusters.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl