Paweł Wypychowski jest absolwentem elektroniki i telekomunikacji Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). Bogate doświadczenie biznesowe zdobył współtworząc i zarządzając w latach 1990-95 firmą - integratorem systemów komputerowych, jednym z pierwszych w kraju komercyjnych dostawców usług internetowych. Później, jako niezależny konsultant IT, realizując z sukcesem wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dla polskiej części jednego z największych skandynawskich koncernów przemysłowych.
W latach 1996-2001 pełnił kolejno funkcje vice-prezesa i prezesa zarządu holdingu inwestycyjnego, części norweskiej grupy inwestycyjnej, zarządzając procesami przejęć, połączeń i restrukturyzacji polskich firm. Jednocześnie pełnił także funkcję Business Development Managera grupy. W tym czasie zajmował stanowiska przewodniczącego i członka rad nadzorczych spółek zależnych holdingu. W ramach działalności edukacyjnej, prowadził wykłady dla studentów Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
W latach 2001-2014, we współpracy z Neuroedukacja Sp. z o.o. (nfactor.pl), prowadził konsultacje, szkolenia i coaching dla dużych spółek polskiego sektora informatycznego i telekomunikacyjnego (m.in.: Hewlett Packard, Microsoft, Cisco, Oracle, Asseco, TP SA), firm konsultingowych (m.in. Deloitte), ich firm partnerskich i spółek zależnych w kraju i za granicą.
W 2007 roku powołał do działania firmę EMF3 – Bezpieczeństwo Elektromagnetyczne, obecnie firma działa pod nazwą EMF3 - Shielding Solutions & Consulting. Misją firmy jest dostarczanie specjalistycznej i rzetelnej wiedzy oraz profesjonalnych rozwiązań w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi (PEM). EMF3 działa obecnie w trzech głównych obszarach: (1) bioEMC - wpływów zdrowotnych sztucznych pól elektromagnetycznych (w tym światła) - ich rozumienia, pomiarów i ograniczania, (2) EMC/EMI - kompatybilności elektromagnetycznej i ochrony przed zakłóceniami, w tym ochrony aparatury badawczej, naukowej i medycznej przed zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz (3) ochrony elektromagnetycznej informacji niejawnej (TEMPEST), a także ochrony infrastruktury krytycznej przed impulsem elektromagnetycznym od wybuchu jądrowego (HEMP).
EMF3 ma na swoim koncie wiele zrealizowanych z sukcesem projektów ekranowania, m.in. pomieszczeń mikroskopii elektronowej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, pomieszczeń naukowo-badawczych w budynkach kompleksu CeNT Unwersytetu Warszawskiego, ekranowanie pomieszczeń terapii elektromagnetycznej w placówkach medycznych, jak również projekty ekranowania pomieszczeń do przetwarzania informacji niejawnej dla wojska, służb państwowych i klientów komercyjnych.
Paweł Wypychowski był jednym z fundatorów i vice prezesem Fundacji Instytut Badań Elektromagnetycznych im. Jamesa Clerka Maxwella w Krakowie, której celem było podejmowanie i rozwijanie inicjatyw dotyczących stanu środowiska i bezpieczeństwa elektromagnetycznego, w tym: promowanie wiedzy dotyczącej pól elektromagnetycznych, w szczególności ich oddziaływania na środowisko i organizmy żywe; prowadzenie badań zjawisk towarzyszących promieniowaniu elektromagnetycznemu; prowadzenie badań nad zrównoważonym rozwojem i ekologicznym współistnieniem bezpiecznego środowiska życia i rozwoju człowieka z uwzględnieniem technologii przesyłu energii i informacji.
Pełnił również rolę eksperta Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi, jest autorem m.in. ekspertyzy MEGAUSTAWA 5G - Czy ta Księga rzeczywiście jest Biała? Wszystkie publikacje, prezentacje i wystąpienia dla Instytutu dostępne są tutaj: https://instytutsprawobywatelskich.pl/?s=Wypychowski
Paweł Wypychowski rozwija również i popularyzuje nowatorskie podejście do rozumienia wpływów środowiska elektromagnetycznego na organizm ludzki, które nazwał E.V.E. - Electromagnetic Vitality Engineering. E.V.E. wychodzi poza dotychczasowe prymitywne rozumienie wpływów biologicznych pól elektromagnetycznych, integrując współczesną naukę i wiedzę z dziedzin teorii sygnałów, teorii regulacji i sterowania, bioelektroniki, biofizyki oraz biofotoniki. Publikacje Pawła w zakresie E.V.E. można znaleźć i wspierać na platformie Patreon: https://www.patreon.com/pawelwypychowski (język angielski).